At a college, there are from 2 to 5 introductory English classes each semester, and each of these classes has from 20 to 30 students enrolled. If in one semester 12% of these students enrolled in introductory English fails, what is the greatest possible number of students who failed?
At a college, there are from 2 to 5 introductory English classes each semester, and each of these classes has from 20 to 30 students enrolled. If in one semester 12% of these students enrolled in introductory English fails, what is the greatest possible number of students who failed? Correct Answer 12
Maximum students enrollment possible = 5×30 = 150 Maximum possible number of students failed = 12% of 150 = 12/100×150 = 18
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025