A car moves at the speed of 80 km/hr. What is the speed of the car in meters per second ?
A car moves at the speed of 80 km/hr. What is the speed of the car in meters per second ? Correct Answer
Here, 1 hours = 3600 second and, 80 km = 8000 m so, It moves per 3600 sec is 8000 m " " " 1 " " = 8000/3600 m = 2.22 m ans: 2.22 m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025