The electric company charges Tk. 0.30 per kilowatt-hour (KWH). Rahim used 2800 KWH in April, 3200 KWH in May, and 3600 in June. What was his average cost of electricity for the 3 months?

The electric company charges Tk. 0.30 per kilowatt-hour (KWH). Rahim used 2800 KWH in April, 3200 KWH in May, and 3600 in June. What was his average cost of electricity for the 3 months? Correct Answer Tk. 72

Total Electricity cost for the three months= 2800*0.30+3200*0.30+3600*0.30=2880tkAverage cost of electricity for the three months=2880/3=960tkso the answer is none of these from the options

Related Questions

The following question have three statements. Study the question and the statements and decide which of the statement(s) is/are necessary to answer the question. An electricity company losses 16% of the supplied electricity in power losses. Find the loss in rupees per day. Statement I: Per unit price of electricity paid by the consumer is Rs. 3.5. Statement II: Daily electricity supply from the company is 1.65 lakh units. Statement III: The cost to the company for every 15000 unit electricity losses is Rs. 14500.