A train travelling at 50 miles/hr is 5 miles from the station at 5:00 pm. When will the train arrive at the station?

A train travelling at 50 miles/hr is 5 miles from the station at 5:00 pm. When will the train arrive at the station? Correct Answer 5:06 pm

Time required to travel 5 miles = 5/50 = 1/10 hr = 6 minutes. Time of arrival = 5:00 m + 6 minutes = 5:06 pm

Related Questions