A number is selected at random from 40 to 59 inclusive . What is the probability that the number is prime number ?
A number is selected at random from 40 to 59 inclusive . What is the probability that the number is prime number ? Correct Answer 3/11
Total number of numbers = 59 - 40 + 1 = 20 Prime numbers : 41, 43, 47, 53, 59 = 5 in total So, the probability = 5/20 = 1/4
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025