One thousand shares of Luis Inc. Were purchased at Tk. 8.75 per share. The share price rose 215% in the first year after purchase, dropped 40% in the second year, and then dropped another 20% in the third year. What is the price per share at the end of the third year?
One thousand shares of Luis Inc. Were purchased at Tk. 8.75 per share. The share price rose 215% in the first year after purchase, dropped 40% in the second year, and then dropped another 20% in the third year. What is the price per share at the end of the third year? Correct Answer Tk. 13.23
the price per share at the end of the first year = 8.75 x (215 + 100)/100 the price per share at the end of the second year = 8.75 x (215 + 100)/100 x (100 - 40)/100 the price per share at the end of the third year = 8.75 x (215 + 100)/100 x (100 - 40)/100 x(100 - 20)/100 = 8.75 x 315/100 x 60/100 x 80/100 = 13.23 tk (ans)
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025