A train travels 360 km at a uniform speed. If the speed had been 5 km/h more, it would have taken 1 hour less for the same journey. Find the speed of the train.
A train travels 360 km at a uniform speed. If the speed had been 5 km/h more, it would have taken 1 hour less for the same journey. Find the speed of the train. Correct Answer 40 km/hr
Given distance=360 km. Let the speed of the train be x km/hr.Speed when increased by 5 km/hr =(x+5) km/hrx360−(x+5)360=1x(x+5)[360x+1800−360x]=1x2+5x−1800=0x2+45x−40x−1800=0x(x+45)−40(x+45)=0(x−40)(x+45)=0 x=40,−45The speed of the train is 40 km/hr.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025