A family had dinner in a restaurant and paid $30 for food. They also had to pay 9.5% sale tax and 10% for the tip. How much did the pay for the dinner ?
A family had dinner in a restaurant and paid $30 for food. They also had to pay 9.5% sale tax and 10% for the tip. How much did the pay for the dinner ? Correct Answer $35.85
A family had paid for dinner 30$.Sales tax = 9.5% of 30$ = (9.5100×30)$ = 2.85$The tip = 10% of 30$ = (10100×30)$ = 3$So, the total amount is = (30 + 2.85 + 3)$ = 35.85$
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025